טיפול בכאבי שיניים

בעולם של היום אנחנו יכולים להיתקל בכאב מכל פינה: כשאנחנו נחתכים, מקבלים מכה ואפילו יושבים יותר מידי מול המחשב.

בין הסוגים הכאבים המעיקים ביותר – זכו לתואר כאבי האוזניים, והשיניים.

כאב שיניים יכול להיות מלווה בתחושה קהה או חדה באזור חלל הפה, הלסת והלחי של הצד הכואב ויכול לעיתים לגרום לכאב מקרין לאיזורים שונים באיזור הלסתות .

לרוב כאבי שיניים יכולים להיות מלווים במיגרנה חזקה, במקרים של דלקת עם חום.

כאבי שיניים משתקים אותך לחלוטין, אי אפשר לאכול, לשתות, לישון, בקושי לחשוב כמו שצריך .

אז מה צריך לעשות ואיך להקל על הכאב עד שמגיעים לרופא השיניים?

קודם חשוב להבין את מקור הבעיה ולטפל בהתאם

הנה כמה סיבות לכאבי שיניים הפתאומיים

עששת דנטלית

מחלה חיידקית של שיניים המאופיינת בדה-מינרליזציה של אמייל ודנטין על ידי חומצה המיוצרת במהלך תסיסת פחמימות על ידי חיידקים בחלל הפה

עששת היא לרוב תחילה ללא תסמינים. כאב אינו מתרחש עד שהריקבון חודר או קרוב מספיק למוך השן (pulp tooth), דבר אשר יוביל  לתהליך דלקתי

עם התקדמות הנגע אל עבר לשכת המוך ייתכן תחושת כאב אשר עלול להתגבר ולהפוך לבלתי נסבל עם חדירת נגע העששת אל תוך הלשכה וכתוצאה מכך היוצרות של נמק במוך השן

זיהומים ודלקות

דלקת וזיהומי חניכיים יכולים להגרם כתוצאה מהצטברות של רובד חיידקים ושאריות מזון, צמיחה של שן בינה, סדק בשן ועוד.

מה גורם לדלקת חניכיים להופיע?

לרוב דלקות חניכיים נגרמות כתוצאה מגורם חיידקי שניזונים משאריות מזון שנותרות החלל הפה. חלק מהרובד החיידקי נדבק לשיניים ועם הזמן עלול להסתייד ולהפוך לאבנית – שהיא הגורם המרכזי שמשפיע על התפתחות הדלקת.

הדלקת היא תגובה של מערכת החיסון לחיידקים המזיקים.

כאב כתוצאה מדלקת חניכיים יקרה לרוב כאשר חודר גורם זר לחניכיים כמו למשל אבנית, מתרפא עם מחלת חניכיים כרונית או מתרפאים שיש להם גף זר (אבנית) המונח בחניכיים עשויים לסבול מדלקת חניכיים חריפה מלווה בתחושת ריח וטעם רע.

הכאב יכול להיווצר גם כתוצאה מדלקת כרונית ממושכת באחת השיניים.

גורמי הסיכון שמשפיעים על התפתחות הדלקת

 דלקת חניכיים היא בעיה נפוצה, שהשכיחות שלה עולה ככל שמתבגרים. יש גם גורמים שונים שמגבירים את הסיכון להופעתה כמו עישון, לחץ נפשי, הריון וכמובן הרגלי היגינה אורלית לקויים.

גם מחלות כמו סוכרת מגבירות את שכיחות דלקת החניכיים.

כמו כן, שימוש בתרופות מסוימות לרבות תרופות להורדת לחץ דם גורמות להרחבת כלי הדם ומגבירות את דלקת החניכיים.

אצל ילדים, התופעה הזאת הרבה פחות נפוצה.

דלקת חניכיים לרוב לא גורמת לכאבים. התסמינים הבולטים ביותר שלה כוללים נפיחות, אודם בחניכיים, ריח רע מהפה שלא חולף לאורך כל שעות היום וכמובן דימום – בעיקר בצחצוח השיניים והגדלה בכיסים תת חניכיים לרוב עם הצטברות אבנית הנראית לעין אשר לא ניתנת להסרה בעזרת מברשת שיניים רגילה .

דימום ונפיחות בחניכים הוא לרוב הסימנים הראשונים להתחוללות סימני דלקת בחלל הפה. על אף כי לרוב לא יופיע כאב מיידי אין להתעלם מכך ומומלץ לגשת לבירור אצל רופא שיניים על מנת לברר את מקור הדלקת ולמנוע החמרה של הדלקת שעלולה להותיר אחריה נזק בלתי הפיך.  הנטייה הטבעית של רבים היא להגיע למרפאת השיניים רק כשמופיעים כאבים משמעותיים – אבל אז זה כבר מאוחר מדי והנזק יכול להיות משמעותי מאוד.

אם לא מטפלים בדלקת חניכיים בזמן, היא יכולה להפוך למחלת חניכיים כרונית (פריודונטיטיס). במצב כזה, הדלקת חניכיים מובילה להרס עצם הסובבת את השיניים אשר תוביל לאובדן עצם גרמי והחלשות אחיזת השיניים בעצם דבר אשר יוביל לניידות מוגברת, שינוי בעמדת השיניים או לפעמים אפילו  השן עלולה ליפול מעצמה (בעקבות לחץ חיצוני).

לרוב הסימנים נראים בפה הם: התארכות כותרות השיניים, הגדלה במרווחים בין השיניים (היוצרות משולשים שחורים) מה שעלול לתרום להתגברות בהצטברות שארי מזון ואבנית וקושי בשמירה על היגינה אורלית נאותה. לרוב בדיקת רופא השיניים התגלו כיסים תת-חניכיים עם התגברות בניידות השיניים שלרוב ותתבטא גם בעליה ברגישות השיניים כתוצאה מחשיפת שורש השן ורגישות לקור חום (חמוץ\מתוק).

נזק כתוצאה ממחלת חניכיים, לרוב, הוא מצב בלתי הפיך. הפגיעה בעצמות הלסת תישאר ותחייב מעקב קפדני כדי לשמור על השיניים. לכן, חשוב להגיע למרפאת השיניים בהקדם האפשרי כדי לטפל בבעיה ביעילות לפני שהיא תגרור טיפולים מורכבים, כואבים ויקרים יותר. לעיתים, עקירה פשוטה עלולה להיות הפתרון המספק – במידה ומטפלים בדלקת בשלבים המוקדמים.

איך מטפלים בבעיות חניכיים?

לרוב דלקת החניכיים תעניק לנו שלל סימניים מקדימים אשר יבשרו לנו את הצורך לפנות סוף סוף לרופא השיניים שלנו, בשלב הראשון מבצעים בדיקה קלינית הכוללת בדיקה אינטר אוראלית ובדיקה אקסטר-אורלית על מנת לשלול גורמים פתולוגים חריגים.

לאחר מכן תתבצע בדיקת איטנר-אורלית של חלל הפה והשיניים. תוך רישום ממצאים של כיסיים תת-חניכיים, ניידות וחוסר שיניים וכו’…

לאחר מכן תתבצע בדיקה רדיוגראפית (צילומים) סטטוס\צילומים פ”א של חלל הפה. צילום זה בוחן כל שן בנפרד מכמה זוויות כדי להעריך בצורה המדויקת  אבנית תת-חניכית, עששת, אובדן עצם אשר נגרם מדלקת פעילה. בדיקה רדיוגראפית לרוב תאפשר לאבחן בצורה מדוייקת את מקור הזיהום ואת האופן בו יהיה אפשר לטפל בו בצורה יעילה.

 

לרוב יקבע פרוטוקול טיפולי אישית ע”י הרופא בהתאם לצרכי המטופל אשר יכללו לרוב:

טיפולי שיננית: אשר התמקדו לרוב בטיפול להסרת אבן וחיזוק הרגלי היגיינה אצל שיננית מוסמכת טיפול אשר נחשב יעיל בהתגברות על דלקות חניכיים. זהו טיפול מהיר שאורך עד עשרים דקות ומומלץ לבצע אותו גם בשגרה פעמים בשנה – גם כשמרגישים שהכול תקין בבריאות הפה, לכאורה. כמו כן, תעניק השיננית תבונות אשר יעזרו למטופל לשמור ולשמר את מצב היגיינת הפה גם לאחר סיום הטיפול.

הקצעת שורשים (ניקוי עמוק): זהו ניקוי מעמיק יותר מזה של השיננית, שמבוצע על ידי רופא שיניים מוסמך או פריודונט (מומחה לחניכיים). לרוב הטיפול במתבצע בשלבים ותחת הרדמה מקומית. במשך שניים עד ארבעה מפגשים מטפלים בכל פעם באזור אחר על מנת להסיר ביסודיות  רקמות הדלקת והאבנית תת-חניכיית.

החלפת כתרים או שחזורים לקויים, שתלים: כתרים או שחזורים לקוי, שתלים שאינם מתוחזקים כראוי יכולים לגרום להצטברות מרובה של שארי מזון ולסייע בהצטברות של פלאק ואבנית יכולים לעורר בעיות ודלקות בחניכיים ולכן לעיתים יהיה צורך להחליפם.  

ניתוחי חניכיים: לאחר סיום פרוטוקול הטיפול הראשוני וסילוק גורמי הדלקת הפעילה תוך כדי הקניית הדרכה ראויה לשמירה על רמת היגיינה נאותה, ניתן לשלב גם בניתוחי חניכיים אשר מטרתם העיקרית היא צמצום כיסים תת-חניכיים תוך מתן אפשרות נאותה לשמירה על היגיינה אורלית טובה בסמוך לשחזורי שיניים שונים. ניתן גם לשלב בניתוחים לשיקום (השתלות חניכיים\עצם) רקמות החניכיים ועצם אשר נפגעו כתוצאה מהדלקת.

 

טיפולים במרפאת שיניים, טובים ככל אשר יהיו, לא יתנו פתרון הולם לבעיה יום-יומית. אסור לנו לשכוח כי האחריות היומית לשמירה על היגיינה אורלית ובריאות חלל הפה מוטלת עלינו. בהקפדה יום-יומית על  לים לשמירת בריאות חלל פה. בכך יסייעו במניעת נזק מיותר לעצם והשיניים.

חשוב מאוד להבין איך לצחצח את חלל הפה והשיניים בצורה נכונה ויעילה תוך שימוש במברשת שיניים חשמלית רכה, ניקוי של הלשון וכלל חלל הפה. שימוש יומי בשטיפות אנטי-ספטיות ,חוט דנטלי שימוש במברשות איטר-דנטליות ואפילו סילונית.

הפסקת העישון כמובן תשפר את הבריאות בהיבטים רבים וגם תוסיף חיזוק משמעותי למלחמה בדלקת.

חשוב להגיע למרפאת השיניים לביקורות שגרתיות ולניקוי שיננית באופן קבוע בהתאם להחלטת הצוות המטפל – גם כשחושבים שאין בכך צורך – על מנת לזהות ולמנוע בעיות לפני שהן מתעצמות.

נסיגת חניכיים

הינה מצב בו החניכים משנים את מקומם הטבעי על גבי השן ופני שורש – זהו תהליך הנסיגה. תהליך זה מלווה בפגיעה ברקמות התמיכה של השן וגורם לחשיפת השורש מה שמסביר את הרגישות העזה לקור או חום .

הדבר עלול להתבטא ביצרת כותרת ארוכה יותר וביצרת מרווחים גדולים שנפתחים בין השיניים ויכול לקצר משמעותית את חיי שן בפה המתרפא

הסיבה העיקרית לנסיגת חניכים היא תהליך דלקתי כרוני אשר גורם להרס מנגנון האחיזה של השן כולל העצם והחניכים

סיבות נוספות לנסיגת חניכים יכולים להיות : צחצוח שיניים טראומתי , כתוצאה מטיפול אורתודנטי , טראומה , תותבת עם התאמה לא ראויה לרקמת החניכים והשיניים אשר עלולה ליצר עומס יתר ונסיגת חניכיים ועצם מואצת , סגר לקוי , גירוי כימי , שחזורים דנטליים לקויים , הצטברות אבנית , מיקום השיניים ברכס ועובי החניכים , הרגלי עישון ועוד

כדי לטפל בנסיגת חניכיים תחילה מתבצע רישום מצב החניכים והעצם של המטופל ובמקביל נבדקים הגורמים אשר הובילו לנסיגה, בהתאם לכך קובעים את פרוטוקול הטיפול.

על המטופל לעבור הדרכה לשמירה וצחצוח נכון על מנת להימנע מצחצוח טראומטי, הפסקת עישון והעלתה מודעות להרגלים מזיקים. לעיתים יהיה צורך בטיפול אורתודנטי על מנת לתקן את מנח השיניים.

לאחר מכן יבוצע הסרה של אבנית בחניכיים ותת חניכיית , הסרה של שחזורים לקויים אשר עלולים לגרום לגירוי בחניכיים ולנסיגה.

לעיתים יהיה צרוך בשילוב פרוצדורה כירורגית כגון השתלת חניכים לכיסוי פני שטח השורש החשוף .

בפרוצדורת אלו לרוב משתמשים בחומרים מתורמים אנושיים או בעלי חיים במקרה ולא ניתן להשתמש ברקמה עצמית מסיבה כלשהי.

פרוצדורה נוספת בטיפול בנסיגת חניכיים מתמקדת בפעולה כירורגית לצמצום והעלמת כיסים התת חניכים  לשם ניקוי ותחזוקה טובה יותר.

בנוסף ע”י פעולה כירורגית משחזרת ניתן להחזיר באופן מלא או חלקי עצם ממקור עצמי או תחליף עצם או שילוב של שניהם יחד .

ניתן גם להיעזר בתכשירים המכילים תערובת חלבונים המופרשים במהלך יצירת הכותרת והשורש של השן, חומר בשם אמדוגיין- Emdogain.

חומר זה מחקה את תהליך היצירה הטבעי של השן ומעודד צמיחה של תאי חניכים, בנוסף מזרז ריפוי רקמות רכות ומפחית נסיגת החניכים.

התכשיר שמגיע בצורת ג’ל מונח על גבי השורש החשוף לאחר סילוק רקמה דלקתית. החלבונים נצמדים לפני שורש השן ומשתחררים לאורך זמן כך מעודדים גיוס של תאי גזע אשר תורמים לשיקום מנגנון האחיזה של השן ומעודדים חלוקה של רקמת חניכים.

כאב שמורגש כתוצאה מחשיפה לחום או קור נגרם כתוצאה מאמייל שחוק או עצבים חשופים בשיניים. הכאב הוא חד ופתאומי.

בנוסף חשיפת השורש גורמת לשן להיות פגיעה יותר לדלקות נוספות או עששת.

סדק בשן

סדק בשן או בכותרת היא סיבה נוספת עלולה להוביל לכאב שיניים אקוטי בעקבות פגיעה ישירה  במוך או פגיעה במנגנון האחיזה של השן (למשל במקרה של מכה) .

כמו כן דלקת כרונית כתוצאה מסדק עלולה להיות סיבה נוספת לכאב

במקרה כזה נזהה הגדלה בכיסים תת חניכים, נפיחות ,הפרשות והיחלשות השן.

שברים המוגבלים לאמייל ולכמויות קטנות של דנטין ושאינם רגישים עשויים שלא לדרוש טיפול מידי, ניתן להשלים את השבר בעזרת סתימה לבנה.

שברים שחושפים את מוך השן  הם לרוב כואבים, במצב כדאי להגיע למרפאת חירום

הטיפול סופי עשוי לכלול קיבוע במקרה של ניידות מוגברת, טיפול שורש או עקירה.

זיהום בסינוסים

“סינוסיטיס” היא דלקת של חללים הנמצאים בתוך עצמות הלחיים והמצח הנקראים סינוסים.

אבצס שהוא מוגלה שהצטברה ולא טופלה בשן בקירבת הסינוס עלולה להוביל לדלקת סינוניטיס

לרוב מלווה בחום גבוה ,כאב ורגישות מעל האיזור הפגוע , אף סתום ,ויתכן התגברות כאבים בהטיית הראש למטה וקדימה .

תסמין אחד לזיהום בסינוסים הוא כאב חזק בשיניים שיופיע בלסת עליונה.

כאשר הסינוסים שלך מודלקים ומתמלאים בנוזל מהזיהום, הם יכולים לדחוס את קצות העצבים של השיניים ולגרום לכאב.

כמו כן זיהום בסינוס עלול להיגרם ממקור דנטלי לא מטופל (שיניים) בקרבת הסינוס המקסילרי.

הטיפול הוא לרוב טיפול בגורם הדלקתי בשילוב משככי כאב ואנטיביוטיקה במקרה הצורך

שחיקת שיניים והידוק לסתות (פעילות היפרפונקצונלית)

פעולה שאנחנו עושים בחוסר מודע בעיקר בלילה, ויכולה להוביל לאיבוד חומר שן – אמייל ודנטין. כתוצאה מכך נרגיש רגישות יתר וכאב בשיניים, כאבים במפרק הלסת וכאבי ראש בעיקר באזור הרכה.

מוצרי הלבנת שיניים

הלבנת שיניים ג’ל או הליך הלבנת שיניים במרפאה יכול להעמיד אותך בסיכון גבוה יותר לרגישות בשיניים.

לרוב הכאב הוא  זמני ובדרך כלל ייפוג לאחר הפסקה בשימוש בתכשיר.

לרוב כאשר יש רגישות יתר או כאב, מומלץ להפסיק את תהליך הלבנה ולחזור למרפאה לצורך בירור מקור הרגישות ורק לאחר מכן מומלץ להשלים את הטיפול.

ככה תטפלו בכאב באופן מידי ומקומי

 1. ערבבו 1/2 כפית מלח לכוס מים פושרים וגרגרו כמו מי פה.
  שטיפות מי מלח היא מחטא טבעי ,יכול להפחית סימני דלקת , ולרפא פצעים בחלל הפה .
 2. החזיקו שקית קרח עטופה במגבת לאזור הנגוע למשך 5-10 דקות
  חשוב לשים לב שנמנעים מקירור יתר מה שמגביר את הסיכון לכווית קור. קומפרסים קרים יכולים להקל על כל הכאב, בעיקר במקרים של  טראומה לאזור המשנן או הרקמות הרכות. אפקט הקירור גורם לכיווץ כלי הדם באזור, עוזר בהפחת הנפיחות והכאב.
 3. לעסו שן שום טרייה (בכוח!)- הוא בעל תכונות אנטיספטיות יכול להרוג חיידקים מזיקים, ולשמש כמשכך כאבים.
  ניתן גם לכתוש את השום, לערבב עם מעט מלח ולהניח על האזור הפגוע.
 4. טפטפו כמות קטנה של שמן ציפורן וערק על צמר גפן והניחו אותה על האזור הפגוע – שמן ציפורן מכיל אאוגנול (eugenol)שהוא חומר חיטוי טבעי הוא יכול להפחית את הכאב ביעילות ולהפחית את הדלקת.
  אפשר להשתמש גם במשככי כאבים NSAID מפחיתי דלקת, ג’ל או משחה מקומית המכילה חומר מאלחש (oracort E)

אלו הסימפטומים שלעולם לא כדאי לכם להתעלם מהם:

כאב שיניים מתמשך, נפיחות, כאב פועם או כאב חד קבוע, מיגרנה או כאב ראש עם הקרנה מהשיניים או חום ביחד עם כאב השיניים.

כל הסימנים יכולים להצביע על תהליך דלקתי חמור שחוסר טיפול בו עלול להוביל לנזק בלתי הפיך בעצב השן, הרס רקמות ולבסוף איבוד שיניים.

ברגע שמופיע אחד מן הסימפטומים יש לחייג ולקבוע תור למרפאת חירום.

לתיאום תורים וייעוץ מקצועי בכל נושא
השאירו פרטים כאן

השתלות שיניים מונחות מחשב

שירותי חירום ועזרה ראשונה 24/7

יישורי שיניים שקופים למבוגרים

כתרים אסתטיים בחריטה

ציפויי חרסינה לבנים (החיוך ההוליוודי)

מעורבות של מומחים ספציפיים

אולי יעניין אותך לקרוא על...

מה אומרים עלינו?

איתמרc חןאיתמרc חן
09:51 12 Jan 22
מרפאה נהדרת!ד״ר אסף והצוות יוצאים מן הכלל! אני אחרי שיקום פה והתוצאות מדהימות! שירות ברמה גבוהה! גם... בחירום🙏🏻קראו עוד
Tzachi KuxTzachi Kux
09:27 12 Jan 22
ביקרתי במרפאה של ד"ר סדובסקי מספר פעמים, לצורך טיפולים שונים. תמיד קיבלתי שרות מעולה, תמיד עם... חיוך, עם סבלנות, ותמיד עמדו בזמנים (ללא המתנות ארוכות בתור במרפאה). כמו כן הרופא מנסה להציל את השיניים הטבעיות ולא ממהר להמליץ על כתרים או שתלים יקרים כמו שעושים רופאים אחרים. רק אם באמת אין ברירה.בקיצור מרפאה מומלצת ביותר. רופא מקצועי ואמין.קראו עוד
עברתי טיפול שיניים אצל ד״ר אסף לפני מספר שבועות! טיפול מקצועי ומסור. ממליצה עליו... בחום❤️קראו עוד
חעכח צכצכחעכח צכצכ
17:42 06 Feb 21
לפני חודשיים הגעתי לטיפול שיניים ממש רמה גבוה של טיפול וקבענו שוב..תודה לכם על הכל❤👑
דניאל זרגרידניאל זרגרי
09:06 28 Jan 21
לפני כחצי שנה ביצעתי מספר טיפולים אצל ד״ר אסף,קיבלתי טיפול מעולה ושירות מצויין.תודה רבה !
js_loader
דילוג לתוכן